Da li je sve veći broj divljih životinja u Beogradu razlog za zabrinutost?

Nakon divljih svinja na Novom Beogradu i zavijanja šakala u blizini Pančeva, stanovnici Mirijeva su videli lisicu, zmije su primećene na Voždovcu i u Zemunu, fazani kod Ušća, a sove u gradskim parkovima

15.09.2022. 09:07
  • Podeli:
Lisica_Foto UNA.jpg Foto: UNA

Divljina se uvukla u prestonicu. Građani Mirijeva prijavili su da su videli lisicu, a samo nekoliko meseci pre toga čulo se zavijanje čopora šakala u blizini Pančeva. 

Fazani se šepure kod Ušća, a sove u parkovima…

Ekipa Une pošla je tragom vesti iz Mirijeva, međutim komšije tvrde da slučaj lisice u kraju i nije tako čest. U tom beogradskom naselju od životinja su nas sačekali mačka i pas. 

Ipak, zbog blizine šume postoji šansa da im se tokom noći pridruži i neka lisica. A one se hrane glodarima i nikada ne napadaju prve.

Zmija je nedavno viđena na Zemunskom keju, ali i na Voždovcu. Uglavnom je reč o smuku koji je bezopasan. Ove godine je evidentirano 329 prijava zmija, što je samo za dve više nego prethodne.

"Voždovačka" zmija prijavljena je u Šumicama, gde se s obzirom na vegetaciju i raznovrstan biljni svet, ipak čini da je njihovo prisustvo čak i opravdano.

Veterinari ističu da građani treba da brinu tek ako prestanu da viđaju divlje komšije, jer je to pokazatelj da je ekološka ravnoteža narušena. 

Čovek je zapravo ušao u njihove migracione putanje, pa se ne treba čuditi kad divlja svinja zaluta na Novi Beograd, lisica i sove u grad u blizini šume ili šakali, koji dođu do naselja u potrazi za hranom.

"Imali i srnu u parku kod Ministrstva finansija, sokola na zgradi i sove kod Narodne skupštine. Treba da brinemo kad ih ne vidimo, jer to znači da se nešto čudno dešava. Te životinje se pojavljuju na mestima gde nema mnogo ljudi, a mi smo ih zapravo i oterali. Zmije su simbioza između čoveka i glodara i održavaju pravilnu ravnotežu broja glodara u Beogradu i pomažu sistematskoj deratizaciji", poručuje Budimir Grubić, direktor JKP "Veterina Beograd".

Ove godine nisu zabeleženi nikakvi napadi divljih životinja koje su primećene u prestonici. Uglavnom su teritorijalne, žive u čoporima, ali postoje periodi kada se odvajaju i traže novo stanište. 

Ukoliko ih vidite, ne plašite se, kažu veterinari, već se sklonite i prijavite nadležnima kako bi sve životinje bile bezbedno vraćene u svoje stanište.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()