Borba za potomstvo: Besplatne konsultacije parova o veštačkoj oplodnji u Beogradu

Više od 150 parova došlo je na neformalne konsultacije sa lekarima koje je u Beograd dovela organizacija "Šansa za roditeljstvo".

25.09.2022. 19:02
  • Podeli:
beba-dijete-pixabay Cropped.jpg Foto: Pixabay

Ta šansa je nekada privilegija, a za nju se u ovom trenutku bori skoro 400 hiljada parova, pokazuju istraživanja.

"Aktivno se borimo nekih 5-6 godina, recimo posle godinu dana smo konsultovali doktore jer smo videli da nešto nije u redu. On je savetovao da pokušama prirodno nekih 6-12 meseci, pa da onda idemo u pretragu. Moja najveća podrška je moj suprug, zaista, ali biću iskrena, moja podrška osim njega je vera i psihološka pomoć. Stručnu pomoć nisam odmah u početku prihvatala, ali u poslednjih godinu dana je apsolutno potrebna", kaže Biljana Gavrić.

Iza hrabrih žena nekada stoji i pet-šest neuspelih veštačkih oplodnji, ali one ne posustaju, ističu lekari i dodaju da uzroke neplodnosti treba tražiti na više adresa.

"Prvi problem je smanjena ovarijalna rezerva, čest problem je problem sterilitet jajovoda, endometrioza ili ciste. Veliki problem je muški infertilitet - spermogeneza koja nije adekvatna. Zajednički, imaju mogućnosti za dobru dijagnostiku. Najvažnija stvar je dobiti pravu dijagnozu", pojašnjava dr Vesna Kopitović, ginekolog.

Ono što bi mnogim roditeljima pomoglo u dobijanju bitke za potomstvo jeste i banka reproduktivnih ćelija. Ona postoji, ali nema donore. Ipak, prema rečima članova organizacije "Šansa za potomstvo" stigao je signal da će prve polne ćelije stići na jesen.

"Srbija ima banku reproduktivnih ćelija, ali nema donore. Dakle nema ni spermatozoida niti jajnih ćelija, pa će država, da bismo rešili taj problem uvoziti ćelije iz Španije i Danske. Parovi se već javljaju banci. Mi savetujemo putem telefona da se svi zainteresovani jave direktno banci, da ubrzamo taj proces, da dođemo do nekog spiska broja ljudi kojima je ova procedura neohodna kako bi država što pre mogla da uvozi", kaže Marijana Arizanović, iz organizacije “Šansa za roditeljstvo”.

Najvažnije je biti uporan, zaključuju naše sagovornice i dodaju: nemojte neumorno guglati i pretraživti tuđa iskustva, jer svako je unikatno. Budite uporne u rešavanju svog problema jer nauk pokazuje da ništa nije nerešivo.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()