Dr Grujičić: NATO bombardovanje je bilo hemijski rat, povećan broj kancera

Ministarka zdravlja govorila je posledicama bombardovanja Srbije i Crne Gore bombama sa osiromašenim uranijumom

25.03.2023. 10:32
  • Podeli:
Danica Grujičić_Foto Tanjug Strahinja Aćimović-1667986954398.webp Foto: Tanjug / Strahinja Aćimović

Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je danas da je protiv SR Jugoslavije 1999. godine vođen nuklearni i hemijski rat i dodala da međunarodna naučna zajednica treba da ispita kolike su posledice po zdravlje ljudi, ali i da je evidentno da imamo povećanje broja malignih bolesti. 

Tumori sve agresivniji

Gostujući na RTS ona je kazala da su tumori sve agresivniji, kao i da je to uticalo i na porast steriliteta, autoimunih bolesti, kao i mentalnih smetnji.

"Ne treba zaboraviti ni efekat hemijskog zagađenja koje je bilo prisutno, a o osiromašenom uranijumu da i ne pričam", naglasila je Grujičićeva.

Istakla je da je problem ljudi koji negiraju loš uticaj uranijuma i osiromašenog uranijuma što ne razumeju šta je kancerogeneza.

"Radijacija postoji u tom trenutku kada dođe do eksplozije, posle toga stvar rade nanočestice. Znači, ulaze vam u pluća, u digestivni trakt, ulaze u bubrege i onda možete svakog trenutka očekivati da ta jedna alfa čestica koja je 50 puta kancerogenija nego bilo koja izađe iz jednog atoma osiromašenog uranijuma koji je u vašem telu i od normalne napravi malignu ćeliju", objasnila je ministarka.

Porast obolelih od sistematskih maliginiteta

Navodi da su sedam godina nakon bombarodvanja uočili najpre porast obolelih od leukemije, limfoma, kao i da su to takozvani sistemski maligniteti.

 "Da bi se solidni tumori pojavili posle 10-15 godina u povećanom broju, a ne samo u povećanom broju nego su i agresivniji. Ako ste ranije na primer na mozgu imali tumor koji je lokalizovan u čeonom režnju, potiljaćnom režnju ili slepoočnom režnju – sada imate od čeonog do slepoočnog i sve više i više takvih. Bukvalno su tumori postali bolesti mozga", ističe Grujičićeva.

Naglasila je da je mnogo učinjeno poslednjih desetak godina da niko ne čeka na zračnu terapiju, da imamo 21 linearni akcelerator, dva iks noža, jedan gama nož, kao i da ćemo dobiti i magnetni nož.

"Zaista na radioterapiju ne mora da se čeka, više od 80 novih lekova je stavljeno na listu Fonda. Lečenje je daleko bolje, ali smo i dalje na vrhu po broju smrtnosti i ja kao kliničar to mogu da objasnim jedino agresivnošću tumora", poručuje ministarka.

Dodaje da je tako ne samo kod nas nego i u okolnim zemljama. 

"To je u proleće 1999. godine bila regionalna ekološka katastriofa", ističe.

Ocenjuje da je to bio "jedan ružan i nečovečan eksperiment nad čitavim regionom, ne samo nad Srbijom i Crnom Gorom. 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()