Koje su dečje godine najstresnije za roditelje

Naročito su pogođene majke

30.05.2023. 10:29
  • Podeli:
Porodica 3 (1)-642bc415c7673.webp Foto: Pixabay

Mnoga istraživanja do sada su se bavila ovim pitanjem - koje su dečje godine najstresnije za roditelje. Kako pokazuje najnovija studija, američki profesori sa Univerziteta Arizona State i Oklahoma State navodno su došli do odgovora.

Naime, oni tvrde kako su roditelji pod najvećim stresom i osećaju se najnesrećnije u dečjim takozvanim "tween" godinama – kada su "između dece i tinejdžera", a naročito su pogođene majke.

Kako su objasnili, majke dece te starosne dobi upravo u tom periodu najčešće pate od anksioznosti i depresije, mnogo više nego kada su im deca tinejdžeri.

Iako mnoge žene pretpostavljaju da je prva godina majčinstva najnesigurniji period za njihovo mentalno zdravlje, nedavna studija objavljena u časopisu Developmental Psychology otkriva da je depresija najčešća među majkama dece od 11 ili 12 godina, prenosi Index.hr.

Autorke studije, psiholozi Sunija Luthr, profesorka na Univerzitetu Arizona, i Lusija Sisiola, docent na Univerzitetu Oklahoma, ispitale su 2.247 obrazovanih majki sa decom svih starosnih dobi od najranijeg detinjstva do njihove punoletnosti.

Prvenstveno ih je zanimalo njihovo mentalno zdravlje, roditeljska iskustva i percepcija ponašanja njihove dece.

Otkrile su da su godine oko početka adolescencije među najstresnijim za majke. Tokom ovog prelaznog perioda majke se mogu osećati usamljeno, prazno i nezadovoljno svojom majčinskom ulogom.

Isto tako, studija je takođe otkrila da, u poređenju sa majkama koje imaju male bebe, te žene doživljavaju najniži nivo majčinske sreće, čak su pod većim stresom nego novopečeni roditelji.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()