Ambiciozni roditelji: Borba između podrške deci i sopstvene ambicije

'Roditelj ima problem što ima ambicije koje su njegove. On ima pravo da ih ima, ali neka on onda uzme reket pa neka radi šta god ono misli da treba da radi. Neka ne vrši pritisak na svoje dete'

Autor: Stefan Dević
04.11.2022. 19:51
  • Podeli:

Snimak oca koji na teniskom terenu tuče svoje dete, učinio je da se zapitamo gde bi trebalo povući granicu u očekivanjima roditelja kada su u pitanju njihova deca. O kakve posledice može da izazove prevelika roditeljska ambicija?

Roditelj bi trebalo da bude podrška i pomoć u tome da dete nađe svoj put, shvati svoje želje i izbore u sportu i van njega. Tako bivša olimpijska šampionka u plivanju Miroslava Najdanovski opisuje šta je njoj pomoglo u ostvarivanju vrhunskih rezultata.

"Oni su bili zadovoljni svojim životom i želeli su da mlađa sestra i ja budemo zadovoljne svojim životima. A ne da možda neka njihova interesovanja i želje pokušavaju da ostvare kroz nas i time nametnu veliki pritisak. Imala sam ja u okruženju roditelje koji su bili preambiciozni, to je ugušilo sportistu", kaže Najdanovski za UNU.

Preambiciozni roditelji guše sportistu, a očekivanja prave veću štetu od koristi.

"Roditelj ima problem što ima ambicije koje su njegove. On ima pravo da ih ima, ali neka on onda uzme reket pa neka radi šta god ono misli da treba da radi. Neka ne vrši pritisak na svoje dete. To je loše, za samo dete. Loše je za odnos roditelj dete. Prema tome, jednostavno je besmisleno i nesvrsishodno, štetno", ističe za UNU Nevena Lovrinčević iz Centra za psihološku edukaciju.

Pritisak na dete ume da bude različit, od nametanja većeg broja obaveza do očekivanja boljih rezultata. Neretko roditelji umeju da pređu granicu, pa dođe i do nasilnog vaspitanja, što je neprihvatljivo, tvrde stručnjaci. Dete tako usvaja dve loše poruke.

"Prva poruka je da je udaranje slabijeg u redu, jer je roditelj uvek u poziciji jačeg u odnosu na dete. Druga loša poruka je da je udaranje način rešavanja problema, što je isto tako neprihvatljivo. Da bismo napravili distancu od nasilja važno je da ga sami ne primenjujemo", kaže Lovrinčević.

Zgroženi videoom zlostavljanja deteta, koji se deli internetom, stručnjaci se brinu da će previliki pritisak roditelja na decu dovesti do toga da će deca lakše odustajati od sporta, ali i drugih izazova koje će im život nametnuti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()