Egipat traži nazad vredan eksponat: 'Kamen iz Rozete je simbol britanskog kulturnog nasilja'

'Internet kampanja arheologa do sada je prikupila 2.500 potpisa i ima za cilj da kaže Egipćanima šta im je oduzeto'

05.10.2022. 20:10
  • Podeli:
Kamen iz Rozete_Britanski muzej_Egipat_arheologija_Foto Reuters-1664993211157.webp Foto: Reuters

Istaknuti egipatski arheolozi ponovili su poziv za vraćanje kamena iz Rozete, iz Britanskog muzeja u Egipat, 200 godina nakon što je dešifrovanje ploče otkrilo tajne hijeroglifskog pisma i označilo rođenje egiptologije.

Internet kampanja arheologa do sada je prikupila 2.500 potpisa i ima za cilj da "kaže Egipćanima šta im je oduzeto", rekla je Monika Hana, vršilac dužnosti dekana Koledža za arheologiju u egipatskom gradu Asuanu.

"Kamen iz Rozete je simbol kulturnog nasilja, kamen je simbol kulturnog imperijalizma. Vraćanje kamena je simbol promene stvari – da više nismo u 19. veku i da treba da radimo sa etičkim kodeksom 21. veka", poručila je Hana.

Portparol Britanskog muzeja rekao je da nije bilo formalnog zahteva egipatske vlade za povratak kamena iz Rozete. Taj muzej 13. oktobra otvara izložbu pod nazivom "Hijeroglifi: otključavanje drevnog Egipta".

Kamen iz Rozete datira iz 196. godine pre nove ere i iskopala ga je Napoleonova vojska u severnom Egiptu 1799. godine. Postao je britansko vlasništvo nakon Napoleonovog poraza, prema uslovima Aleksandrijskog sporazuma iz 1801, zajedno sa drugim antikvitetima koje su pronašli Francuzi, i poslat je u Britaniju. U Britanskom muzeju se nalazi od 1802.

Egipatski arheolozi ranije su pozivali na njegov povratak, ali se nadaju da će sve češći pozivi zapadnim muzejima da vrate artefakte pomoći njihovom cilju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()