Ovo su najprodavaniji automobili u 2022. godini

Ford F-Series drži prvo mesto sa 653.957 primeraka

23.01.2023. 15:05
  • Podeli:
ford_ford-1668684593059.webp Foto: Ford

Protekla godina je na automobilskim tržištima širom sveta obeležena velikim zastojima, nedostatkom automobila ali i inflacijom i značajnim rastom cena. To je uzrokovalo slabije rezultate, ali primetni su i neki znakovi oporavka.

Magazin Motor1.com objavio je detaljnu analizu prodaje novih automobila širom sveta.

Tako je Kina i dalje najveće svetsko automobilsko tržište, te je prošle godine bilo prilično dobro s obzirom na globalne izazove. Količina prodatih automobila tako je porasla za 2 odsto na ukupno 26,86 miliona automobila, u odnosu na 2021. godinu.

Ovaj rezultat je čak i bolji nego u 2019. godini, pre dolaska pandemije. Veliki deo rasta podstaknut je električnim vozilima, koja imaju snažan podsticaj od strane centralne vlade. Prema preliminarnim podacima, ova vozila su činila 20 odsto ukupne prodaje, a Wuling Hongguang Mini EV je ušao u top tri najprodavanija modela, dok je na vrhu BYD Song Plus koji je prodan u 459.424 primeraka.

Drugo najveće tržište bilo je ono u SAD-u, koje je bilo više izloženo inflatornim pritiscima i rastućim kamatnim stopama. Prodaja vozila iznosila je 13,83 miliona automobila, što je 8 odsto manje u odnosu na 2021. i najmanje od 2012.

Uprkos negativnim rezultatima, kupci su nastavili da prelaze sa limuzina i monovolumena na SUV i kamione, a Tesla je nastavio s rastom. Ipak, električni automobili i dalje čine mali deo ukupnog broja, pri čemu Ford F-Series drži prvo mesto sa 653.957 primeraka, a slede ga Chevrolet Silverado na drugom mestu i RAM pickup na trećem.

U Evropi je situacija slična onoj u SAD-u. Podaci za četiri najveća tržišta (Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija i Španija), koja čine oko 75 odsto celokupnog regiona, pokazuju da pad tržišta nije zaustavljen. U 2022. godini prodaja je iznosila 9,05 miliona automobila, što je 6 odsto manje u odnosu na 2021.

Količina je smanjena za 7 odsto u odnosu na godinu pandemije (2020.) i 29 odsto u odnosu na 2019. U Nemačkoj je Volkswagen još jednom trijumfovao sa tri automobila pozicionirana na prva tri mesta na podijumu. U Francuskoj je dominacija Renault Grupe prekinuta novim prvoplasiranim prodajnim pobednikom. Peugeot 208 je prodat u 88.812 primeraka.

Za četiri godine tržište je izgubilo više od 3,7 miliona prodatih automobila. Situacija je praktično ista u pet zemalja. Najveći pad u odnosu na 2021. zabeležile su Francuska i Italija, dok je nemačko tržište ostalo stabilno.

Međutim, svi su zabeležili dvocifren pad između 2019. i 2022. Nedostatak novih automobila u prodajnim salonima i rast troškova života, delom zbog energetske krize, objašnjava kritičnu situaciju. Na kraju, zanimljiva je situacija u Španiji, gde je Hyundai Tucson zauzeo prvo mesto sa ukupno 21.985 prodatih primeraka, a sledi ga Dacia Sandero na drugom i Seat Arona na trećem.

Za razliku od Amerike i Evrope, situacija u Australiji, Indiji, Indoneziji i Turskoj je prilično dobra. Ne samo da se obim tržišta povećao između 2021. i 2022. godine, već je bio veći nego što je bio dve i tri godine ranije. Australija je, posebno, doživela trijumf vozila s pogonom na sve točkove. Na prvom mestu je bila Toyota Hilux, sa ukupno 64.391 prodanim primerkom, a zatim Ford Ranger (47.479) i Toyota RAV4 (34.845).

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()