Kako i gde se u Beogradu najviše kradu automobili: Jednu stvar obavezno proverite svaki put

U 36 odsto slučajeva vozila se kradu jer vlasnici ostave ključ da "trknu" kako bi nešto nakratko obavili

24.01.2023. 13:22
  • Podeli:
Tan2023-01-0515120874_2 Beograd Vladimir Sporčić-63bbb0d7e9094.webp Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

Pre 20 godina u Beogradu se kralo 13 automobila dnevno, ali zadnjih godina taj broj je sve manji te se svaki drugi dan ukrade po jedan automobil u proseku.

'Trkač' preuzeo primat

 

Promenio se i način krađe. Naime, u 36 odsto slučajeva vozila se kradu jer vlasnici ostave ključ da "trknu" kako bi nešto nakratko obavili. Taj način krađe žargonski se, kako kaže Boško Sekulović, šef odseka za suzbijanje delikata na motornim vozilima PU za grad Beograd, zove trkač.

"U 2011. i 2012. godine u proseku su lopovi u prestonici dnevno krali po četiri vozila, ali se s godinama taj broj smanjivao tako da je 2021. ukradeno 317 vozila, a prošle godine 240. U brojkama to za 2022. godinu iznosi 0,66 vozila po danu. Izraženo u procentima, broj krađa automobila pao je za 25 odsto u odnosu na pretprošlu godinu. Prethodnih godina najviše su se krala vozila nemačke proizvodnje, ali je prošle godine prvi put situacija drugačija pa se na meti kradljivaca našao "reno". Sada je "folksvagen" na njihovoj "listi" pao na drugo mesto, na trećem mestu je fijat, pa audi, zatim zastava, BMW i škoda, kaže Sekulović.

On ističe da je od 240 vozila 87 ukradeno na taj način što su vlasnici ostavili ključ u bravi i vozilo sa upaljenim motorom da bi "trknuli" do prodavnice, kioska, apoteke i slično, a lopov iskoristio nepažnju i ukrao kola.

Nakon krađe, piše N portal, oni koji se bave ovim "zanatom" imaju razrađene šeme za prodaju ukradenih automobila. Oni uglavnom u prvi mah sakriju vozilo, pa potom gledaju šta s njim da urade. 

Postoje, ipak, mesta gde se lopovi najčešće vrzmaju. Ima ih oko apoteka, škola, vrtića, tržnih centara, autobuskih stajališta gde ima prodavnica. U poslednje vreme se sve više kradu i vozila za dostavu hrane. Tu vozači ostavljaju ključeve u bravi jer misle da će nakratko izaći, isporučiti robu, što lopovi, naravno, koriste.

Najkritičnije mesto su parkinzi

 

"Ono što olakšava posao policiji posle krađe "na trkača" jeste što vlasnici odmah prijave šta im se desilo pa mi pravovremeno možemo da reagujemo. Upravo to nam je olakšalo pa smo od 87 vozila ukradenih na ovaj način 69 pronašli. U situacijama kada vlasnik vozilo parkira popodne krađu obično otkrije sutradan ujutru što lopovu, naravno, ostavlja veliki prostor", kaže Sekulović.

Vozila se najviše kradu na Novom Beogradu, a zatim na Voždovcu, Zvezdari, Paliluli, Čukarici, u Zemunu, Rakovici.

U poslednje vreme lopovi su počeli da koriste takozvani ometač signala zaključavanja vozila.

"Ova sprava funkcioniše tako što lopov prati vozača i dok ovaj daljinski zaključava vozilo, šalje signal koji ga ometa. Vozač obično ne proveri da li su mu kola zaključana i nema pojma da je vozilo otvoreno. Lopov u tim trenucima i ne mora biti blizu vozila. Može se nalaziti čak 100, 150 metara dalje. Ove situacije se najčešće dešavaju na velikim parkinzima kod Ade Ciganlije, Beton hale, "25. maja", "Arene", kod hipermarketa", pojašnjava Sekulić.

Ovaj stručnjak kaže i da preporučuje ljudima da svaki put nakon daljinskog zaključavanja rukom provere bravu automobila i da se u vozilu ne ostavlja ništa vredno.

"Jako je važno i da sugrađani zaštite vozilo ili elektronskom ili mehaničkom zaštitom", ističe Sekulović.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()