Sve nove zgrade moraće da imaju energetske pasoše, rok i za stare

Sve nove zgrade moraju imati energetski pasoš a za stare rok da ga nabave je od tri do 10 godina

30.05.2023. 14:45
  • Podeli:
zgrada pixabay-64187ee37085e.webp Foto: Pixabay

Izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji su spremne i donose značajne novine što se tiče obaveze energetske efikasnosti zgrada – elementa zbog kojeg Srbija ima ogroman trošak rasute energije.

Zgrade koje se budu gradile posle usvajanja izmena i dopuna Zakona, moraće da imaju energetski pasoš i stanovi neće moći ni da se kupuju ni prodaju ukoliko ga investitor odnosno zgrada ne poseduje, istakao je ministar građevine Goran Vesić danas u Beogradu na otvaranju Prvog stručni simpozijum o energetskoj efikasnosti zgrada na Zapadnom Balkanu i u regionu.

"Za stare stambene zgrade postoje tri roka. Prvi je od tri godine za zgrade gde je vlasnik država. Država je sebi dala obavezu da za tri godine pribavi sertifikate o energetskom svojstvu svake zgrade. Za poslovne zgrade, banke i slično rok je pet godina a poslednji je za stambene zgrade, od 10 godina, i te sertifikate neće pribavljati stanari već lokalna samouprava", rekao je ministar.

On je podsetio da je uvedena je i obaveza da sve zgrade, privatne i državne, od preko 10.000 kvadrata moraju da imaju sertifikate zelene gradnje, postoji nekoliko međunarodnih sertifikata i projekat će morati da se šalje u Njujork, Berlin i drugo.

"Svi koji grade pre dobijanja upotrebne dozvole moraće da dostave dokaz o kretanju građevinskog otpada, takođe i da obezbede polisu osiguranja od štete prema trećem licu i tako obezbedi sredstva u slučaju nastale štete na okolnim objektima, ali će polisu moći da naplati i lokalna samouprava ukoliko ulice ne vrate u prvobitno stanje ukoliko dođe do oštećenja prilikom gradnje. Desi se da investitor bude odgovoran zakonski ali ne postoji način da se šteta naplati, tako da će ovo biti rešeno", rekao je Vesić.

Ušteda energije ekonomski i bezbednosni prioritet

Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Plamena Halačeva, rekla je da je ušteda energije prioritet te da je rat u Ukrajini napravio veliki potres na globalnom tržištu i najveću energetsku krizu do sada.

"U celoj Evropskoj uniji nastala je urgentna potreba za energetskom tranzicijom. Ovo je nešto što dele sve zemlje i za nas je važno da ovu energetsku krizu identifikujemo i rešavamo zajedno. Prošle godine smo izdvojili jednu milijardu evra za energetsku podršku. Pola za direktnu budžetsku podršku i drugi deo za infrastrukturu, potrebne investicije za sektor obnovljive energije", rekla je Halačeva.

Istakla je da je obnovljiva energija jeftinija, efikasnija i čistija kao i da pruža neophodnu nezavisnost.

Stalni predstavnik UNDP u Srbiji, Jakup Beriš, rekao je da je energetska efikasnost zgrada prioritet i na regionalnom ali i na globalnom nivou, i zahvalio je vladama Japana, Slovačke i Nemačke na podršci jer to pokazuje koliko međunarodni partneri uviđaju značaj ove teme.

"Ovo je nešto što se tiče svakog pojedinca u stambenom sektoru i svakoga ko živi u stambenoj zgradi jer energetska efikasnost može znatno da umanji troškove domaćinstva. Takođe može da znatno umanji emisiju ugljendioksida i na taj način je značajno za životnu sredinu i svakako izuzetno doprinosi smanjenju zagađenja vazduha i na taj način unapređenju javnog zdravlja", rekao je Beriš.

Srbija nije sama na ovom putu, dodao je Beriš i da svi imaju da nauče mnogo toga jedni od drugih, da mnoge zemlje sprovode mere za energetsku efikasnost i eksperimentišu u tom pogledu.

"Ovakav skup predstavlja odličnu priliku za razmenu znanja, iskustva i ideja kako bi se sve to prilagodilo specifičnim potrebama svake zemlje", rekao je Beriš.

Ovaj dvodnevni simpozijum organizuje Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) uz podršku vlada Nemačke, Slovačke i Japana sa ciljem da pomogne Srbiji i zemljama regiona da ubrzaju primenu mera za povećanje energetske efikasnosti, kako bi smanjile potrošnju energije, troškove snabdevanja energijom, emisije gasova sa efektom staklene bašte i zaštitile životnu sredinu i zdravlje građana.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()