Jedan grad u Srbiji prednjači po broju vlasnika kriptovaluta

U Srbiji su investitori u digitalnu imovinu pretežno mlađi, od 25 do 30 godina

28.11.2022. 14:50
  • Podeli:
kriptovalute_pixabay.jpg Foto: Pixabay

Kriptovalute svima deluju primamljivo ali retko čujemo podatke o tome koliko se naši ljudi zapravo bave time.

Prema rečima Ivana Andrejevića, suosnivača "CTB Crypto & Consulting-a" Subotica je po broju vlasnika kriptovaluta prva na Balkanu.

"Ovaj grad je za 2,4 odsto iznad Beograda", kaže Andrejević, a prenosi Danas.

Kriptovalute nisu novac već sredstvo razmene 

Kako pojašnjava, kriptovalute nisu novac već samo sredstvo razmene koje je nemoguće falsifikovati i trajno ostaju zabeležene poput zapisa.

"Slučaj sa običnim novcem je to što se najviše koristi u kriminalne svrhe, dok kriptovalute, iako su tabu tema, svega 0,8 odsto se koristi u kriminalne svrhe, jer jednom urađena transakcija više nikada ne može biti obrisana. Sve dok postoji strujanje interneta, transakcija se ne može obrisati. Zbog toga je prvenstveno ni političari ne vole, kao ni mnogi drugi, jer je nemoguće izbrisati trag o korupciji", ističe Andrejević.

U Srbiji je interesovanje za ovaj vid investiranja sve veće, a Andrejević kaže da se, osim Subotice, i Čalak izdvaja od ostatka Srbije.

Andrejević kaže da su investitori u digitalnu imovinu pretežno mlađi, od 25 do 30 godina, sa mnogo većom tolerancijom na rizik, jer imaju izgrađenu svest o investiranju, pripremanju nekome za budućnost.

Prema njegovim rečima, sve je veće interesovanja građana za ovaj vid investiranja.

U Srbiji u kriptovalute investira samo 2 odsto građana

Dodaje da je Srbija jedna od vodećih zemalja sa jednim od najboljih zakona u svetu o digitalnoj imovini, međutim fizička i pravna lica su u nedovoljnoj meri obaveštena o tome i nekako kod nas i dalje vlada strah.

Andrejević objašnjava da se svi zapisi o transkcijama nalaze na svojevrsnom blockchainu i da trenutno ovde zastupljeno svega oko osam odsto svetske populacije.

Ipak, kako kaže, u Srbiji danas svega oko 2 odsto stanovništva investira, dok je u Americi taj procenat oko 87 odsto stanovništva, pa Srbija i dalje jako puno zaostaje.

U hartije od vrednosti ili akcije u Srbiji investira svega oko 10.000 građana, i postoji oko 180.000 vlasnika kriptovaluta.

Investiranje i trgovina digitalnom imovinom-kriptovalutama je u poslednjih deset godina promenila mnogo, kako u svetu finansija, tako i u polju finansijske pismenosti Balkana, piše Danas.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()