Vučić: Odluka o zabrani uvoza ruske nafte odložena do 1. decembra

Ne postoji racionalno objašnjenje za hrvatsku intervenciju da se Srbiji zabrani uvoz ruske nafte pod izgovorom da nije fer da ona ima nižu cenu, kada je imaju i evropske zemlje poput Slovačke, Češke, Bugarske i Mađarske, smatra predsednik Srbije

06.10.2022. 18:00
  • Podeli:
Aleksandar Vučić_Foto Reuters-1665071753162.webp Foto: Reuters

Najvažniji zaključak panela u Pragu je da moraju da se povežu elektromreže, gasni interkonektori i nafotovdi da bi mogli da se koriste energenti iz celog sveta, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Evropi je potrebna izgradnja takozvanih povezujućih transmisionih sistema, elektromreža, gasnih interkonektora, novih gasovoda i naftovoda da bi moglo da se koristi ono što će iz celog sveta dolaziti od energenata na evropsko tle, rekao je on.

U obraćanju novinarima u Pragu, Vučić je rekao da je inicijativa Hrvatske da se Srbiji onemogući transport nafte preko Hrvatske, odnosno Jadranskog naftovoda, uz podršku dve zemlje, skinuta sa dnevnog reda.

'Ne postoji racionalno objašnjenje'

"Juče na sastanku EU, kada je sve trebalo da prođe, na inicijativu Hrvatske, a podržano od strane dve zemlje, jedne baltičke i jedne nedaleko od tog regiona, skinuta je sa dnevnog reda derogacija norme za Zapadni Balkan. Hrvatska je izašla sa argumentacijom koju je njihov premijer javno upotrebio, a to je da nije fer da Srbija ima nižu cenu nafte. A valjda je fer da neke evropske zemlje poput imaju Slovačke, Češke, Bugarske i Mađarske imaju", naveo je on.

"Odluka o nafti je odložena do 1. decembra, ali ne postoji racionalno objašnjenje za hrvatsku intervenciju, sem toga što sam hteo da postetim Jasenovac", rekao je Vučić.

Bugarski predsednik Rumen Radev je otvoreno rekao da predlog odluke o nafti nije fer prema Srbiji, što je ponovio i grčki premijer Kirijakos Micotakis, rekao je Vučić zahvalivši im se na tome, dodajući da su to isto na drugom panelu rekli i Viktor Orban i Edi Rama.

O gasu sa Alijevom

Vučić je zahvalio delegacijama evropskih zemalja na podršci za izgradnju interkonektora između Srbije i Bugarske, kao i na tome što su je u plan finansiranja stavljen interkonektor Srbija – Severna Makedonija kako bi bi na dva različitih mesta mogli da se prikopčamo na gasovode TAP i TANAP.

O tome, kako je rekao, očekuje da će do kraja godine u Beogradu razgovarati sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevom, sa kojim će razgovarati o nedostatku gasa u visini od 1,2 milijardu kubnih metara.

"Za dve milijarde, pa čak i 2,2 milijarde kubnih metara nemamo problem, ali za daljih 1,2 imamo i nabavljali smo ih po visokim cenama na tržištu. Ovo što smo sa Rusima radili bilo je po povoljnim cenama, ali nismo mogli da obezbedimo veće količine, jer nisu želeli", objasnio je on.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()