Pelet – najtraženiji energent u Srbiji, kojeg trenutno nema nigde

'Ne dobijamo ga redovno, poručili smo ga puno, ali fabrike nemaju repro materijala. Nama ne isporučuju, mi ne isporučujemo ljudima. Korisnici su u panici – zima dolazi, a ne znamo šta će biti!'

20.09.2022. 09:03
  • Podeli:
Pelet_Foto UNA-1663617685794.webp Foto: UNA

Procene govore da se više od 100.000 domaćinstava greje na pelet. Trenutno je, međutim, gotovo nemoguće pronaći ga. 

Kakva je situacija na stovarištima, da li ga ima i po kojoj ceni, uverila se ekipa UNE na jednom od njih.

Poput mnogih koji bi ove zime hteli da se ugreju na pelet i mi smo pokušali da dobijemo stovarište u Beogradu koje ga ima. 

Tek nakon 80 neuspelih poziva, našu ekipu su ljubazno ugostilli na jednom, ali ni tamo od peleta nije bilo ni traga.

Na pitanje kakva je trenutna situacija sa peletom, dobijamo odgovor:

"Trenutno nikakva! Ne dobijamo ga redovno, poručili smo ga puno, ali fabrike nemaju repro materijala. Nama ne isporučuju, mi ne isporučujemo ljudima. Krajnji korisnik je u panici – zima dolazi, a ne znamo šta će biti. Kao što može da se vidi, ovde je sve prazno. Inače je uvek je puno, i zimi i leti", kaže za UNU radnik stovarišta Dragoljub Nikolić.

Više od 100.000 domaćinstava u Srbiji greje se na pelet. Mnogi su planirali da upravo ove godine pređu na ovu sirovinu zbog potencijalne nestašice struje, ali viših cena drva i uglja.

Od kako je završena zimska sezona, od tada postoji i problem. A od tada je pellet tek neznatno poskupeo: sada je 38.000, a u maju je koštao 36.000 dinara.

Stovarište koje posluje već sedam godina, ne pamti ovakvu situaciju. Kako kažu, od prethodne zime imaju problem sa snabdevanjem peletom.

"Mi kupcima kažemo zovi u petak, on zove – nije stiglo. Sad oni misle nešto mi nešto tajimo i nećemo da prodajemo. A firma zato i radi da bi mi prodavali i zarađivali", kaže Nikolić.

Pelet je obnovljivo biogorivo koje se pravi od strugotine, odnosno piljevine, koja ostaje nakon obrade drveta. Tehnološkim procesom se melje, suši i presuje. Do sada se izuzetno pokazao, pogotovo jer je ekološki preporučljivo.

"Ugalj pravi puno gareži u dimnjaku, a drvo ostavlja smolu. Drva su dobra za građane jer ne smrde, ali u odžaku prave haos", isiče za UNU odžačarka Jasmina Dinić.

Iako dobro rešenje, peleta nažalost nema i na stovarištima ne znaju kada će ga ponovo biti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()