Najčudnije metode odgoja djece u svijetu

Nimalo ne čudi da mnogi roditelji koriste određene metode kako bi dijete postalo uspješna i sretna odrasla osoba

23.11.2022. 16:01
  • Podijeli:
televizija djeca_Pixabay.jpg Foto: Pixabay

Iako ne postoji recept za odgajanje djece, istraživanja su pokazala kako mnogo toga ovisi o samim roditeljima, odnosno vrijednostima koje im usade u najranijoj dobi.

Stoga, nimalo ne čudi da mnogi roditelji koriste određene metode kako bi dijete postalo uspješna i sretna odrasla osoba.

Kako donosi Daily News, postoje smjernice kojih se roditelji vole pridržavati, a one zavise o različitim kulturama, pa se tako roditeljski stilovi mogu značajno razlikovati od jednog dijela svijeta do drugog.

U nastavku vam zato donosimo neke od najčudnijih metoda odgoja djece u svijetu.

U Japanu djeca od rođenja spavaju u svojoj sobi

U mnogim zemljama svijeta roditelji vode računa o tome kako slučajno ne bi razmazili svoju djecu, pogotovo na istoku.

Tako u Japanu ne postoji praksa da roditelji spavaju u istoj sobi, a još manje u istom krevetu s djetetom. Od samog rođenja stavljaju ih u odvojenu sobu, a dolaze im samo kad plaču kako bi ih utješili.

Naime, Japanci vjeruju da je djetetu dovoljno osigurati sve što mu je potrebno, ali mu svejedno omogućiti da razvija samopouzdanje i nezavisnost. Osim toga, u Japanu je pravilo da se djecu ne ljubi i ne mazi ako su starija od sedam godina jer smatraju da bi ih tako mogli previše razmaziti, a njima je disciplina jedna od najvažnijih stvari u roditeljstvu.

U Kini odvikavaju djecu od pelena ubrzo nakon rođenja

Dok se u većini zemalja u svijetu djeca odviknu od pelena u dobi od dvije do tri godine, u Kini je situacija nešto drugačija.

Naime, tamo roditelji odvikavaju djecu od pelena i uče ih na samostalno obavljanje nužde već s nekoliko mjeseci.

Možda zvuči suludo, ali kineska djeca su često ''trenirana'' da obave nuždu kad začuju specifičan zvižduk, a to se u pravilu događa već od šestog do najkasnije devetog mjeseca života.

U Finskoj je igra bitnija od škole

Djeca u Finskoj u školu kreću tek kad napune sedam godina jer se vjeruje kako su prije toga premlada za obrazovanje. Finci smatraju kako je igra bitnija za dječji razvoj od edukacije i učenja. Čak i dok su u školi, dobar dio fokusa je na igranju s vršnjacima, nemaju testove, a tokom većine programa baziraju se na umjetničkim aktivnostima poput slikanja, pjevanja i plesanja.

Danske bebe čekaju ispred restorana dok roditelji jedu

U Danskoj se svjež vazduh smatra esencijalnim za malu djecu.

To u ovoj zemlji ide do te mjere da bebe ostaju spavati vani u kolicima, dok su njihovi roditelji na ručku u restoranima ili obavljaju kupovinu po šoping centrima.

U Švedskoj su djeca i roditelji ravnopravni

Dok ovo nije slučaj kod većine ostalih zemalja u svijetu, u Švedskoj se vjeruje kako su djeca i roditelji jednaki, odnosno imaju jednaka prava u porodici.

To znači kako ih se, ne samo podržava, već ohrabruje da imaju vlastito mišljenje, pa i da se protive roditeljskom ako za to imaju dobre argumente.

Na ostrvlju Polinezije djeca brinu o braći i sestrama

Na ostvlju Polinezije, odrasli brinu od djeci dok su dojenčad, ali čim počnu samostalno hodati, brigu o njima preuzimaju druga djeca, najčešće njihova starija braća i sestre.

Sve to rezultira ranijim sazrijevanjem i osamostaljivanjem, pa su takva djeca obično naprednija. Oni vjeruju da mališani mlađi od pet godina mogu sami umiriti bebu, što im navodno daje više samopouzdanja i nezavisnosti, a ujedno pomažu roditeljima.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()