Partner može da vam priredi najveći stres u životu: Da li znate kakav?

Ne postoji brak bez problema i izazova, ali ponekad je razvod neizbježan

29.03.2023. 07:00
  • Podijeli:
Ljubav-63eb3aa67a5a5.webp Foto: Pixabay

Psiholog i psihoterapeut Sanja Stanić kaže da izreka: "Bolje dobar razvod, nego loš brak", sublimira potrebu ljudi za kvalitetnim partnerskim odnosom.

"Razvod je visoko na ljestvici stresnih životnih događaja. Predstavlja značajan faktor rizika za razvoj mentalnih problema, alkoholizma i drugih zdravstvenih tegoba", kaže psiholog za Magazin Novosti.

Ako su odnosi u dužem periodu poremećeni zbog čestih svađa, psihološkog i fizičkog nasilja, teško je doći do civilizovanog razvoda. To je gotovo nemoguće kada supružnici osjećaju prezir ili čak mržnju jedno prema drugom.

"Zdrav" razvod često djeluje kao "nemoguća misija". Razvod je najčešće posljedica poremećenih odnosa i eskalacije međusobnog konflikta. Međutim, to se ne tiče samo supružnika, već se njegove posljedice reflektuju i na zajedničku djecu. Prema tome, "zdrav razvod" može da bude važan zajednički cilj.

Pomoć neutralne osobe je od najveće koristi tokom procesa razvoda.

"Zrele osobe nalaze način da amortizuju emocionalnu traumu prouzrokovanu razvodom. Pomoć savjetnika ili terapeuta može biti jedna od važnih strategija za što bezbolniji razvod. Neutralna, stručna osoba je značajna za uspostavljanje uspješne komunikacije", ističe Stanić.

Da li će djeca biti "žrtva razvoda" - zavisi isključivo od roditelja.

Cilj razvoda je da se nastavi život na novim osnovama, sa novim prioritetima. Zdrav rastanak je vjerovatniji kada su supružnici zrele i stabilne osobe, sličnih životnih vrijednosti i kada odluče da komunikacijom dođu do najboljeg rješenja za sebe i bivšeg bračnog partnera.

"Djeca nisu toliko 'žrtve razvoda' koliko im teško padaju konflikti i svađe, odnosno poremećeni porodični odnosi (sa razvodom ili bez njega). Različito reaguju na razvod i to ne mora biti toliko negativno. Ako roditelji djeci pruže neophodnu pažnju, ljubav i ne koriste ih kao sredstvo za emocionalne ucjene, neće biti trauma", ističe psiholog.

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()