Kako da kiflice budu mekane kao duša danima nakon što ih napravite?

Kiflice mekane i sutradan – kako da ostanu svježe što duže?

18.11.2022. 06:00
  • Podijeli:
kiflice_domaci recepti 1-1668082735667.webp Foto: Domaći recepti

Želite da napravite kiflice koje će biti svježe i po nekoliko dana? Često se dešava da kada napravimo kiflice one već sutradan budu tvrđe, što bitno utiče i na njihov ukus. Postoje načini kako da kiflice budu mekane i sutradan.

Prvi način je da napravite kiflice koje će biti tako mekane i testo će biti tako kvalitetno da na njihovu mekoću neće uticati ako par dana budu stajale. A drugi način je da ih pravilno odložite, sprečite da se stvrdnu, osuše i da se na njima pojavi buđ.

Odabrali smo par provjerenih recepata za pamuk kiflice. Kao što samo njihovo ime kažu, ove kiflice su tako mekane, vazdušaste i ukusne, da na njih neće uticati ni da ih odložite preko noći i pojedete sutradan. Zapravo, kiflice pravljene po ovim receptima su toliko ukusne da je mala mogućnost da će ostati bilo šta za sutra.

Zavrnite rukave, obucite kecelju, pa da počnemo…

Brzi recept za najmekše kiflice

Kiflice mekane i sutradan možete napraviti sa ovim prostim receptom. One će biti mekane ako dobro umijesite tijesto i date vremena kvascu da se aktivira. Dakle, za dobre kiflice je neophodno da tijesto odstoji i narasta. Evo koji sastojci su vam potrebni:

1kg brašna,

10g suvog kvasca (ili do 40 grama svježeg),

2 jaja,

100 grama mlake vode,

400 ml toplog mlijeka

150 mililitra ulja,

1,5 kašičica šećera,

2 kašičice soli.


Ovo je jedan od najpopularnijih recepata za najmekanije kiflice. U vanglicu stavite ulje, mlijeko, jaja, suvi kvasac, vodu šećer i so. U slučaju da pripremate sa svježim kvascem u toplo mlijeko stavite kašičicu šećera izdrobite kvasac i ostavite da odstoji 15 minuta. Sve sastojke dobro pomiješati dok se sasvim ne sjedine, a onda dodajte brašno malo po malo i mešajte dok ne dobijete tijesto odgovarajuće gustine.

Zatim mesite tijesto sve dok se više ne lijepi za ruke. Napravite jufkicu i ostavite da tijesto narasta do 2 sata. Upravo u tome je trik kako da kiflice ostanu mekane i sutradan. Kvasac će kiflice učiniti vazdušastim i mekim kao duša. Kada tijesto odstoji i kada naraste onda ga još malo umijesite razvucite oklagiom i isjecite nožem po sredini onoliko puta koliko kiflica želite da napravite.

Od ovog tijesta možete napraviti i slane i slatke kiflice, ali ako želite da budu slatke, trebaće vam i slađe tijesto. Zato umjesto jedne kašičice šećera stavite dvije. Dodajte punjenje po želji, bilo da je to džem, krem, sir, šunka ili sa čim god volite da jedete kiflice. Premažite kiflice umućenim žumancetom. Za dodatan ukus preporučujemo vam da tijesto pospete sjemenkicama lana i susama.

Stavite kiflice u vrelu rernu zagrijjanu na 200 stepeni i pecite ih na toj temperaturi prvih 15 minuta, pa onda smanjite temperaturu na 170 stepeni dok se sasvim ne ispeku.

Kako napraviti da kiflice budu mekane i sutradan?

Ovo je jedan od najukusnijih recepata za kiflice sa sirom. A evo koji su vam sastojci potrebni za tijesto:

1 kg brašna,

1 kašičica soli,

2 dl ulja,

1/2 litre toplog mlijeka,

50 grama svježeg kvasca,

2 kašičice šećera.

Za punjenje je potrebno:

250 grama sira,

2 jajeta.


Priprema: zagrejite oko 200 dl mlijeka zajedno sa šećerom, izdrobite svježi kvasac i ostavite ga da se aktivira na toploti bar 15 minuta. U vanglu stavite sve sastojke sem brašna i kvasca. Dobro izmješajte pa tek onda dodajte kvasac, a zatim brašno polako dodajte i mješajte. Kako se tijesto sa dodavanjem brašna bude zgusnulo, nastavite da ga mjesite rukama, bar 10 minuta, odnosno dok ne primetite da se više ne lijepi ni za ruke ni za vanglu.

Ostavite tijesto neka odstoji do sat i po vremena. A onda ga podijelite na 6 manjih jednakih lopti. Te loptice razvucite sa oklagijom i podijelite svaku od šest loptica na osam manjih dijelova. Svaki taj dio je jedna kiflica.

Sad je vrijeme da napravite nadlijev. Pomiješajte 2 jajeta sa 250 grama sira dok ne dobijete ujednačenu smjesu. A zatim stavite po jednu kašiku nadlijeva u svaku kiflicu i uvijte. Odvojite kiflice na dvije ture, te dok pravite drugu turu, ostavite da prva još odstoji dok se rerna zagrijava na 200 stepeni.

Kiflice premažite mješavinom žumanceta umućenog sa mlijekom i po želji dodajte susam, kim, laneno sjeme ili bilo koje druge sjemenke koje volite. Pecite prvih 10 minuta na 200 stepeni, pa smanjite na 180 stepeni dok se sasvim ne zapeku.

Trikovi da kiflice budu mekane i sutradan?

Receptura zasigurno utiče na to koliko dugo će kiflice ostati svježe, no, treba obratiti i pažnju na to kako i gdje ih odlažete da biste produžili njihovu svježinu. Kako da kiflice budu mekane i sutradan i kako ih pravilno čuvati da bi danima zadržale svoju mekoću i ukus. Evo par trikova.


Ostavite kiflice da se ohlade

Najveća greška koju možete učiniti jeste da kiflice odložite pre nego što se njihova temperatura izjednači sa spoljašnjom temperaturom. Ako ih vruće upakujete, recimo, u plastičnu kutiju i tako ostavite dan dva, ili više, značajno povećavate mogućnost da upropastite njihov kvalitet. Prije svega, zbog toplote će kiflice ispuštati vlagu, a vlaga je odličan teren za razmnožavanje mikroorganizama, odnosno buđi.

Druga stvar je da to što su se kiflice “oznojile” značajno utiče na kvalitet tijesta. Neće biti onako vazdušaste, mekane i lijepe kao kad ste ih tek ispekli, već će izgubiti ta svojstva i postaće jednostavno mokre i mnogo manje privlačne za jelo.

Dakle, kada ispečete kiflice ostavite ih par sati na sobnoj temperaturi da se sasvim ohlade, pa su tek onda spremne za pakovanje.

Ne stavljajte kiflice u frižider

Mnogi misle da ako stave kiflice u frižider da će biti mekane i sutradan. Ovo uvjerenje potiče odatle što mnogi čuvaju hleb u frižideru kako bi spriječili stvaranje buđi i produžili njegovu svežinu. Međutim, to ne važi i za kiflice, s obzirom na to da je ovo sasvim drugačija vrsta tijesta.

U frižideru se sa ovim tijestom događa slična stvar kao i kada ga umotate dok je još vruće – skuplja se vlaga, koja uništi kvalitet tijesta i od koje buđa čak 3 puta brže.

Nemojte čuvati kiflice na otvorenom

Ovo je, takođe, jedna od najčeščih grešaka kako da kiflice ne budu mekane i sutradan. Mnogi ih samo ostave u činiji, misleći da je najbolje da ih ne diraju jer će tako zadržati svoj kvalitet.

Ovo, takođe, nije istina. Kada kiflice predugo stoje na vazduhu postanu tvrde i nisu više tako vazdušaste i mekane koliko biste htjeli. To, takođe smanjuje kvalitet njihovog ukusa. Naravno, ne znači da će biti bezukusne ako ih ostavite jednu noć na otvorenom, mogu se jesti i ništa im neće faliti, samo neće biti iste kao kad su svježe, tek izvađene iz rerne.

Kako čuvati kiflice da bi bile mekane i sutradan?

Objasnili smo šta sve ne treba činiti kada odlažete kiflice. A evo i kako pravilno ih čuvati da sačuvaju svoju mekoću po više dana. Možda će vam trebati nešto strpljenja, ali vrijedeće.

Naime, preporučuje se da kiflice čuvate sve vreme na sobnoj temperaturi, ali nikako na otvorenom. Sačekajte da se sasvim ohlade pa ih onda upakujte. Ako ih samo stavite u plastičnu kutiju tako će zadržati deo svoje mekoće, ali ne sasvim, zato vam preporučujemo dva drugačija načina.

Prvi je da svaku kiflicu zasebno upakujete u foliju. Nebitno da li je to providna lepljiva folija, ili aluminijumska folija – bitno je samo da do kiflica ne može doći ni vazduh ni vlaga i da se ne dodiruju. Nemojte previše stezati foliju, jer će to uticati na kvalitet tijesta.

Dakle, samo ih blago umotajte i odložite na sobnoj temperaturi. A za bolju zaštitu ih možete staviti u plastičnu kutiju, tako zasebno umotane.

Drugi predlog, koji je još bolji jeste da kiflice upakujete u vakum kesice. Jednostavno je, samo ih stavite u kese i istisnite vazduh. Tako će najduže zadržati svoju svježinu, neće se kvariti, a ukus će biti isti kao kad ste ih tek izvadili iz rerne. Dovoljno je samo blago da ih podgrijete, piše objektiv.rs.

Čuvanje kiflica u zamrzivaču – da ili ne?

Naravno, nećete stavljati kiflice u zamrzivač ako ih želite sutradan jesti, ovo je dobar metod ako ih želite svježe kiflice za nekoliko nedelja. Najbolji efekat ćete imati ako odložite kiflice u vakum kese, pa tek onda u zamrzivač. No, dovoljno je i da ih odložite u običnu kesu. Prije nego što ih podgrejete ostavite ih na sobnoj temperaturi da se sasvim istope, pa ih tek onda ubacite u rernu.

Dakle, sasvim je uredu odlagati sve vrste tijesta u zamrzivaču ako time želite da produžite njihov vijek. Naravno, ne treba da očekujete da će biti isto svježe kao i kad su tek ispečene.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()