Hrvatska među članicama EU u kojima je najviše porastao kvalitet života

Ipak, i po kvaliteti života Hrvatska spada među članice Unije u kojima je zadovoljstvo građana najslabije, pokazuje istraživanje Eurostata

15.12.2022. 07:00
  • Podijeli:
zadovoljni ljudi_PIXABAY-639a43024ec90.webp Foto: Pixabay

Hrvatska je među članicama EU u kojima je u prošloj godini najviše poraslo zadovoljstvo kvalitetom života, pokazuje novo istraživanje Eurostata. 

Prema tom istraživanju, prosječna ocjena kvaliteta života u Hrvatskoj lani je porasla za 0,5 bodova u odnosu na posljednje takvo istraživanje 2018. godine.

Hrvati jednako zadovoljni kvalitetom svojih života kao i Francuzi

Veći je rast ocjene kvalitete života imala samo Litvanija, i to 0,6 bodova. 

Ukupan nivo kvaliteta života u Hrvatskoj u prošloj je godini dobio ocjenu 6,8. Istu ocjenu kvalitetom života dali su i stanovnici Francuske i Kipra. 

U Hrvatskoj se bolje živi nego u Mađarskoj, ali slabije nego u Sloveniji 

Ako je suditi po rezultatima istraživanja eurostatističara, Hrvati su zadovoljniji životom nego Mađari. U Mađarskoj je, naime, kvalitet života ocijenjen sa 6,5, što je jedna od najslabijih ocjena u EU. 

Uprkos tome, kvalitet života u Hrvatskoj i dalje je ocijenjen jednom od najslabijih ocjena u EU. Osim Mađara, od Hrvata su nezadovoljniji jedino Latvijci i Bugari, pokazuju podaci Eurostata. 

Hrvatska po kvaliteti života znatno zaostaje za Slovenijom, čiji su stanovnici uslove u kojima žive ocijenili sa 7,5. 

Ocjena kvalitete života u Hrvatskoj manja je i od prosjeka Unije, u kojoj su životni uslovi ocijenjeni sa 7,2. 

Najzadovoljniji Austrijanci, među zadovoljnima i Rumuni

Najzadovoljniji uslovima života u EU su Austrijanci, koji su kvalitetu svojih života dali ocjenu 8,0. Slijede Finci, s ocjenom 7,9, i Rumuni, s ocjenom 7,7. 

Podatak za Rumuniju iznenađuje, s obzirom na to da je riječ o jednoj od najslabije razvijenih članica Unije. Istovremeno, međutim, potvrđuje stari zaključak da se kvalitet života ne može mjeriti jedino novcem. Osim toga, i Rumunija ulazi u kategoriju članica u kojima je kvalitet života najviše porastao u odnosu na 2018. godinu. 

Najslabija kvaliteta života u Bugarskoj

S druge strane, svojim su životnim uslovima najmanje zadovoljni Bugari koji su kvalitet života ocijenili sa samo 5,7 bodova. 

Zanimljivo je da je kvaliteta života u 2021. u odnosu na 2018. godinu najviše potonula u Irskoj, i to za 0,8 bodova. Ipak, s ukupnom ocjenom 7,3, Irska je i dalje dobro mjesto za život.

Novac nije jedina odrednica kvaliteta života

Ukupna ocjena kvaliteta života predstavlja prosjek niza faktora.

Među njima su finansijsko stanje pojedinca, zatim njegovo zadovoljstvo poslom koji obavlja, kao i privatni život. Također, kvalitet života zavisi i o obrazovanju, ali i o dobi ispitanika.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()