Sa ovisnošću o igrama na sreću bore se i 15-ogodišnja djeca

Ombudsman za djecu Republike Srpske upozorava na poražavajuće podatke

25.02.2023. 19:13
  • Podijeli:

Rijetki su oni koji u igrama na sreću, na kraju izađu kao pobjednici.

Počne malim ulogom ili sportskim tiketom, iz radoznalosti, a završi navikom koje se nije lako riješiti. I ne bira godine, pa se sa ovisnošću o igrama na sreću bore i 15-ogodišnja djeca. Ombudsman za djecu Republike Srpske upozorava na poražavajuće podatke.

Čak 16 odsto srednjoškolaca izjasnilo se da igra igre na sreću, a 36 odsto njih da posjećuju objekte u kojima se priređuju igre na sreću.

Od 418 anketiranih srednjoškolaca njih čak 55 sa prijateljima igra igre na sreću, a 12 ih se izjasnilo da to radi onlajn preko raznih internet platformi. Posebno zabrinjava podatak da ih je čak četvoro reklo da ove igre igraju zajedno sa roditeljima. Ove alarmantne podatke saopštio je Ombudsman za djecu Republike Srpske. A sve veći problem su aparati za igre na sreću koji se postavljaju u kafićima i samim tim su na dohvat ruke maloljetnicima.

"Postoje takvi objekti koji to dozvoljavaju i sami maloljetnici su negdje rekli da mogu da uđu negdje i da ih niko neće ni za dokumente ni za to koliko imaju godina. Sama činjenica gdje se aparati nalaze i na kojoj udaljenosti su od škole ili vaspitnoobrazovnih ustanova ne utiče puno na  nečiju odluku ili ne", kazala je Gordana Rajić, ombudsman za djecu Republike Srpske.

Oblik kocke koji je najopasniji je Internet kockanje.

"Poseban problem predstavlja internet ili online kockanje koje je dostupno i gdje nemate mehanizme za praćenje ko je i na koji način pristupio tom klađenju, tako da maloljetnici se sve više okreću tom vidu klađenja i to je ono što je problem", dodala je.

Veoma često igra iz šale može da preraste u ovisnost. A ta ovisnost izuzetno loše utiče na ponašanje i psihu mladih, smatraju stručnjaci.

"Mogu da dožive promjene u svom ponašanju kao što su naprimjer impulsivnost, tuče, krađe ili da upotrebljavaju određene narkotike, alkohol i slično. Osoba kada prvi put proba igru na sreću i naprimjer dobije, ona može da osjeti uzbuđenje i onda je to može podstaći da ponovi takvo ponašanje", kazala je Maja Kovačević, koordinator rada Plavog telefona savjetodavne linije i diplomirani psiholog.

Kod djece i mladih je naročito prisutan mit da se kockanjem dolazi do lake i brze zarade. Ovakav stav, direktno prouzrokuje poremećaj osjećaja vrijednosti za novac i sam način razmišljanja o društveno prihvatljivom načinu zarade isključivo svojim znanjem, radom, trudom i zalaganjem.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()