Seksualno obrazovanje na mrežama: Lakše je da nekog pitaš na TikToku

Ekipa emisije 'Una, due, tre' razgovarala je sa stručanjcima i ljudima sa društvenih mreža koji pričaju o seksualnoj edukaciji

10.06.2022. 14:29
  • Podijeli:
seks-education-una.png

"Šta su bijele tačkice koje su mi se pojavile ispod penisa", "Dečko me napao da nisam nevina jer nisam krvarila", "Da li je moguće da me svrbi dole, ako me je djevojka prevarila", "Dečko me dodirivao preko odeće,boli me stomak i plašim se da sam trudna" - Ovakve poruke tinjedžera možda zvuče smiješno dok ne saznate da ih svakodnevno dobijaju oni koji putem društvenih mreža mladima pričaju o seksu i zdravlju. 

Ekipa emisije "Una, due, tre" razgovarala je sa stručanjcima i ljudima sa društvenih mreža koji pričaju o seksualnoj edukaciji. 

"Možda sam se začudila koliko su pitanja jednostavna, i nešto na šta može da ti odgovori roditelj ili čak nastavnik u školi, ali zapravo da ti nemaš nekakvu snagu ili hrabrost da to pitaš nekog lice u lice, nego lakše ti je da odeš na TikTok da skroluješ i da tamo nekog pitaš", kaže sociološkinja Isidora Aćimov u emisiji "Una, due, tre" koju možete gledati radnim danima od 19 časova na televiziji Una. 

"Imao sam školski primjer sifilisa, od tog šankra (otvorenih rana), preko osipa po tijelu, preko svih mogućih manifestacija, međutim ljekari to nisu uspjeli da primjete na vrijeme. Da li zbog toga što nismo pričali o seksualnim navikama i partnerima, pa su oni pretpostavili neke stvari. Ono što savjetujem ljudima jeste da ne treba da vam piše na čelu, nego razgovarajte sa vašim ljekarom, neka on razgovra sa vama", poručio je Nemanja Vojnović, potent. 

"Kad smo počeli besplatnu distribuciju perzervativa mladim ljudima 1995. godine, tada je u u Njujorku to bilo zakonom zabranjeno i niste mogli to da dijelite po školama, ali po školama u Srbiji to je bilo prihvatljivo, jer su ljudi razumjeli da time što date kondom mladom čovjeku, vi u stvari ne požurujete njega da što prije stupi u seksualne odnose, nego ga učite da kondom postane dio njegovog higijenskog pribora i taj kondom će mu u nekom trenutku spasiti život", rekao je Karlo Boras, iz omladine JAZAS-a. 

Na pitanje koliko je seksualna eduakcija važna za razvoj djece, u emisiji "Una, due, tre" odgovorila je psihološkinja Marija Milenković. 

"Danas u Srbiji mnogi mladi ljudi, mi znamo otprilike po istraživanjima, vrlo rano stupaju u seksualne odnose. Iz razloga, ne samo za fizičko zdravlje i da bi se predupredile polne boleste, takođe neželjena trudnoća, a uopšte sazrijevanje mentalno iziskuje jedno pravilno i seksualno odrastanje." 

Emisiju "Una, dua, tre" možete gledati radnim danima od 19h na televiziji UNA.

Gledaocima u Bosni i Hercegovini UNA TV je dostupna putem MTEL-a (na poziciji 22), BlicNET-a (na poziciji 19), Elta Kabel-a (na poziciji 15), Telrad-a (na poziciji 19) i HomeTV – Eroneta (na poziciji 11).

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()