UNA u lovu na krijumčare na rijekama: Nema radnog vremena, a opasnost je konstantna

Da li su sada u ovoj krizi krijumčari aktivniji nego ikad?

22.01.2023. 12:15
  • Podijeli:

Šverceri cigareta i nafte i dalje su aktivni. Više od 80 tona nafte i naftnih derivata, 220.000 bokseva cigareta i dvije tone duvana su na rijekama zapljenili službenici Jedinice za bezbjednost na rijekama. 

Ono važnije je da su tokom 2022. godine spasili čak 34 života. 

Da li su sada u ovoj krizi krijumčari aktivniji nego ikad?

Krijumčari ne miruju i stalno traže načine kako da preuzmu robu za crno tržište. U ovim kriznim vremenima carinici i policija i nakon prošlogodišnjih zapljena ne mogu da odahnu. 

Za njih radno vreme ne postoji, a ni loši vremenski uslovi.

"Službenici odeljenja za suzbijanje krijumčarenja vrše kontrolu brodova na graničnim prelazima na sidrištima u lukama, takođe i vrše kontrolu plovnih vozila koje se nalaze na unutrašnjim vodama Republike Srbije dok su brodovi u pokretu", objašnjava nam Veljko Kondić iz Uprave carine Srbije, dok njegov kolega Miloš Kostić iz Jedinice za bezbjednost na rekama dodaje: 

"Jednica za bezbjednost na rijekama je teritorijalno nadležna za naše tri najveće plovne rijeke. To su Dunav, Sava i Tisa i na taj način pokriva više od 1.000 kilometara riječnih tokova, najvećih rijeka u Republici Srbiji".

Prisustvovali smo rutinskoj kontroli jednog broda i mogli smo da se uvjerimo koliko se ništa ne prepušta slučaju, ali i koliko je složeno na velikom brodu pronaći bilo šta nezakonito. 

Uz dobru opremu sve deluje kao filmu.

"Posao je izuzetno složen i samim tim opasan, s obzirom na to da su brodovi jedna prevozna sredstva koja su najzahtjevnija za preglede i pretrese uopšte. Suočavamo se sa raznim stvarima, brodovi prenose opasne terete", objašnjava Kondić.

Glavno pitanje je da li su ova krizna vremena povećala krijumčarenje?

"Sa obzirom na pristustvo policijskih službenika za bezbjednost na rijekama značajno je smanjen procenat izvršenja navedenih krivičnih dela", istiće Kostić.

"Krijumčarenje je zastupljeno godinama unazad, rijeke su međunarodne, samim tim mogućnosti su velike. Ni ovo vrijeme nije donijelo povećane intenzitete, ono je na nekom svom nivou", naglašava Kondić.

Uslovi na rijekama su vrlo opasni, kao što smo se i mogli uvjeriti. Kako kažu službenici sa snijegom smo i dobro prošli jer nije bilo vjetra, odnosno talasa, a ni magle. Tad je najopasnije. 

Neustrašivo love krijumčare i noću. 

"Kao što ste vidjeli mi svakodnevno svoje poslovne zadatke obavljamo u najsloženijim vremenskim uslovima", rekao nam je Miloš Kostić iz Jedinice za bezbejdnost na rijekama.

"Različiti vremenski uslovi krijumčarima takođe daju neke mogućnosti, tako da se mi prilagođavamo i idemo u korak sa njima da bi nekada bili korak ispred njih", kaže Veljko Kondić iz Uprave carine Srbije.

Sve uspešne zapljene da li su obavljene zahvaljujući dojavama ili iskustvu?

"Izuzetno je zahtjevno i teško pronaći neku krijumčarenu robu po brodovima, ali naše iskustvo je presudno. Takođe posjedujemo u okviru naše uprave različita odeljenja kada su neke informacije dostupne, tako da i to koristimo u velikoj mjeri i sa našim kolegama dolazimo do podataka koji će nama da pomognu u nekim pregledima", ističe Kondić.

Ipak su najponosniji na to što su u toku prošle godine spasili 34 života.

"Brojne su situacije sa kojima se susreću policijski službenici, najčešće su to prilikom spasilačkih akcija kada je potrebno pružiti pomoć građanima kada su ugroženi tokom plovidbe na našim najvećim rijekama", smatra Kostić. 

Krivične kazne za krijumčarenje su i novčane i zatvorske koje idu i do osam godina, a na rijeke motre i danju i noću i po lijepom, a i lošem vremenu i pripadnici policije i carine. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()