Živjeti bez imena: Transrodni mladi muškarac u konzervativnoj Mađarskoj

Nisam volio haljine, htio sam da me mama više ne zove "moja kći"

06.04.2022. 13:53
  • Podijeli:
lice-pravde-ep-10-emmet-5.jpg

Mađari su u nedjelju odlučili Viktoru Orbanu i konzervativnoj Fideszu dati još jednu priliku.

Na isti se dan održao i referendum po krinkom da je riječ o zaštiti djece. Mađari su tako mogli odlučivati i o uvođenju zabrane promjene pola, ali i o zabrani LGBTQ+ tema u školama.

To bi direktno negativno uticalo na ionako marginaliziranu skupinu u društvu, a među njima je i Emmett Hegedűs, osamnaestogodišnji transrodni mladi muškarac. 
Zaljubljenik u umjetnost i muziku, u očima mađarske vlade je – prijetnja. 

"Imao sam tri ili četiri godine kada sam se počeo ponašati kao dječak. Kao da cijelo djetinjstvo nisam volio haljine, htio sam skratiti svoju kosu i roditelji su me podržavali u svemu. Shvatio sam da ne volim kad me mama zove 'moja kći', nije mi se sviđalo moje ime, nisam volio ići u javni WC", govori Emmet. 

U Mađarskoj trenutno nema jednaka prava kao njegovi vršnjaci. Ne može promijeniti ime, na ličnoj mu karti još uvijek stoji "žensko" pa je nerijetko suočen s neugodnim situacijama na cesti. 

Nema prava na medicinski tretman koji mu je potreban, ne može se vjenčati, ne može usvojiti dijete. 

"Ne osjećam se slobodno u Mađarskoj. Puno ljudi kaže da mogu živjeti kako želim, i to je donekle istina, sve dok me netko ne zatraži ličnu i onda se osjećam uvrijeđeno i posramljeno, da se moje ime i moj izgled ne podudaraju", objašnjava. 

Hiljadu je puta bio izložen napadima. Dnevno dobije stotine poruka mržnje na društvenim mrežama, no ne zaustave se svi samo na vrijeđanju u virtualnom svijetu.

"Bio sam seksualno napadnut. Stajao sam na cesti i trojica muškaraca su me zatražila cigaretu. Kada sam im dao, uzeli su cijelu kutiju i onda sam rekao 'pa nisam na to mislio'... ja izgledam kao muško, ali mi je glas nešto viši od drugih... i onda su me upitali jesam li žensko ili muško. Rekao sam da sam muškarac. Nisu mi povjerovali, nego su odlučili provjeriti", priznaje Emmet. 

Bezrezervnu je podršku uvijek imao u porodici. Oduvijek su ga prihvatali baš onakvog kakav jest, iako u samim počecima nisu znali o čemu je riječ. Kao mali se s tatom igrao brijanja, koji je tada na to gledao kao na običnu igru. 

"Bio je fantastično dijete, kao što je i sada fantastičan čovjek. I sad je fantastičan čovjek, kao što sam ranije rekao. No u njemu se dogodila velika promjena u protekle 1-2 godine,  na što sam jako ponosan", kaže Emmetov tata Mátyás Hegedűs.

Emmetova starija sestra prisjeća se jedne situacije u metrou.

"On je tada imao 10,11 godina i neki mu je lik rekao grozne stvari i ja sam skočila na to, kao mama tigrica i kao što si sad rekao? Kako možeš to reći djetetu? Takvi trenuci ostanu s nama i teško je to pustiti, ali znam da je dovoljno jak da prođe kroz sve što život stavi pred njega", kaže Hanga Hegedűs

Iako je Orban dobio još jednu priliku od Mađara, referendum nije prošao. 

Državni referendum je valjan ako je više od polovine svih birača dalo valjani glas, a uspješan je ako više od polovine birača koji su dali valjani glas daju isti odgovor na pitanje. To ovdje nije bio slučaj. 

Dok je izlaznost na izborima bila poprilično velika, referendum nije prošao. Većina Mađara nije ni zatražila listić s referendumskim pitanjima, a ako i jest, križali su pitanja i tako listiće učinili nevažećim. 

To za Emmeta znači samo jedno – barem je još neko vrijeme siguran u svojoj zemlji.

Lice pravde, istraživačko-dokumentarna autorska emisija Ivane Paradžiković, na programu Une TV je srijedom od 21.00

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()