Lice pravde: Tradicionalna korupcija u zdravstvu BiH

Znate ono kada idete kod doktora po uslugu koju vam pokriva zdravstveno osiguranje, pa svratite do bankomata i na trafiku po kovertu

21.02.2022. 20:30
  • Podijeli:
lice-pravde-ep-4-mito-bih-still050.jpg

Vidite li tu problem? Većina stanovništva ovu vrstu evidentne korupcije smatra gotovo normalnom i neizbježnom pojavom.

"Čašćenje je u svijesti balkanaca", tvrdi doktorka Behka Durak.

Prema istraživanjima više od 50 odsto porodilja u Bosni i Hercegovini tu ne vidi problem.

Više od milion evra godišnje dodatnog novca porodilje daju doktorima i medicinskom  osoblju.

"Otvaranje džepa, insinuiranje, odvođenje u hodnik, davanje broja telefona, sve se to dešava u čekaonicama bolnica", kaže Amila Tatarević iz Udruženja Baby steps.

Da doktori svih specijalnosti traže ili insinuiraju da im se usluga dodatno plati, javna je tajna. Nije rijedak ni slučaj da doktori pacijente, po završetku radnog vremena, u javnoj instituciji 'prebacuju' u svoje privatne ambulante sa ciljem da im dodatno naplate. A to plaćanje nije samo u novcu.

"Nikad poklon, sem novca, nisam odbio. Ima tu poklona raznih vrsta. Orginalni kuran u kožnim koricama, slika moj portret, bosanske džezvice itd..." objašnjava doktor Dragan Stevanović.

Kada nešto postane dio tradicije, kao što je davanje poklona doktorima i medicinskim sestrama, malo ko se u trenutku sreće ili nesreće zapita šta da rade oni koji nemaju novac da ga daju. Nisu rijetki ni slučajevi da se za te svrhe podižu i krediti ili zadužuje kod prijatelja.

Pravosuđe se rijetko bavi ovakvom vrstom korupcije – gotovo nikako. Čekaju prijave građana, kojih nema, a pokretanje postupaka po službenoj dužnosti odavno je misaona imenica. A zašto je to tako?

Možda bi sve najbolje objasnila ona alanfordovska – bolje biti dužan, jer nedužni uvijek nastradaju.

Ne propustite priču Mito u porodilištima Davora Obrdalja u srijedu, 23. februara, u novoj epizodi emisije Lice pravde, od 21.15h na Una TV.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()