NASA u problemima: Raketa Space Launch System (SLS) "probila" budžet za šest milijardi dolara

NASA-ini troškovi u Artemis Moon Programu bi trebali dostići 93 milijarde dolara do 2025. godine, uključujući već potrošenih 23,8 milijardi dolara na SLS sistem tokom 2022. godine

30.05.2023. 14:00
  • Podijeli:
Tan2022-11-16_91015444_0 NASA AP PhotoJohn Raoux (1)-1668586821855.webp Foto: Tanjug/AP Photo/John Raoux

Američka svemirska agencija NASA dizajnirala je raketu Space Launch System (SLS) kako bi slala astronaute na Mjesec, no prate je problemi.

U izvještaju NASA-e se navodi da je raketa probila budžet i rok, a pored toga se predviđaju dodatni troškovi i nova odgađanja. Ukoliko se problemi ne riješe, cijeli Artemis program bi mogao biti ugrožen.

NASA-ini troškovi u Artemis Moon Programu bi trebali dostići 93 milijarde dolara do 2025. godine, uključujući već potrošenih 23,8 milijardi dolara na SLS sistem tokom 2022. godine. Ta suma predstavlja povećanje troškova za 6 milijardi dolara u periodu od šest godina kada se uzmu u obzir odgađanja u rasporedu u odnosu na NASA-ine originalne projekcije.

SLS je konačno lansiran u novembru 2022. godine, koristi četiri RS-25 motora po lansiranju, uključujući 16 sačuvanih nakon penzionisanih svemirskih šatlova. Kada se ove zalihe potroše, NASA će preći na RS-25E motore koje proizvodi kompanija Aerojet Rocketdyne, a koji su 30 posto jeftniji i 11 posto moćniji. Također, koristi čvrste raketne boostere koje proizvodi Northrop Grumman.

Starija tehnologija ne pomaže NASA-i s budžetom.

"Ova povećanja su uzrokovana povezanim problemima kao što su pretpostavke da će korištenje naslijeđenih tehnologija iz programa Space Shuttle i Constellation rezultirati značajnim smanjenjem troškova i rokova u poređenju s razvojem novih sistema za SLS. Međutim, kompleksnost razvoja, unapređenja i integrisanja novih sistea uz naslijeđene komponente pokazala se mnogo većom nego se očekivalo",

Primjera radi, samo pet od 16 adaptacija motora je završeno, a povećanja troškova su predstavljala udar na ugovore koji se odnosne na boostera. To je i najveći problem jer je došlo do povećanja s 2,5 na 4,4 milijarde dolara od najavljivanja programa Artemis, a rezultat je odlaganje rasporeda za pet godina.

Iz NASA-e krive i "cost-plus" ugovore koji omogućavaju dobavljačima da "napušu" budžete lakše, za razliku od ugovora s fiksnom cijenom. U novom izvještaju se predlaže da se budući rad prebaci na režim fiksnih cijena i da se riješe pitanja nabavke. Uprava NASA-e se složila sa svih osam preporuka.

Artemis program fokusiran na Mjesec bio je baziran na programu Constellation, nastao je 2005. godine s ciljem povratka ljudi na Mjesec do 2020. godine, a potom i odlaska na Mars. Administracija bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame je otkazala taj projekt nakon čega su uslijedile kritike, uglavnom jer je program garantovao radna mjesta širom SAD-a.

Međutim, NASA-in zakon o autorizaciji iz 2010. godine nalagao je izgradnju SLS-a i prenamjenu postojeće tehnologije, ugovora i radne snage iz Constellationa. To je također zahtijevalo partnerstva s privatnim svemirskim kompanijama. SpaceX j razvio svoj Starship raketni sistem, koji može ponijeti ljude na Mjesec i Mars, međutim, Starship je eksplodirao tokom prvog orbitalnog testa, no prvi čovjek kompanije Elon Musk je najavio novo lansiranje za dva mjeseca.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()