NASA na Mjesecu snimila ostatke srušene japanske sonde

Ono što je trebalo biti prvo privatno slijetanje na Mjesec, pretvorilo se u neuspješnu misiju

29.05.2023. 12:21
  • Podijeli:
Svemirska sonda Hayabusa 2. Foto: NASA
Svemirska sonda Hayabusa 2.

Japanska kompanija ispace prošloga je mjeseca pokušala spustiti svoju sondu na Zemljin prirodni satelit. Da je misija uspjela, bila bi to prva u povijesti privatna misija, koja je uspjela svojom letjelicom ili landerom spustiti se na površinu Mjeseca, no u posljednjim trenucima slijetanja kontakt sa sondom HAKUTO-R izgubljen je, a umjesto mekog slijetanja, lunarni se lander obrušio na tlo.

Nakon mjesec dana, NASA-in je Lunar Reconnaissance Orbiter proletio iznad planiranog područja slijetanja japanskog landera te snimio niz fotografija. Usporedbom novih snimki s onima s istog područja, nastalima prije 25. aprila ove godine, vidljive su određene promjene – nekoliko rasutih svijetlih piksela otkrilo je nedavni poremećaj na Mjesečevom tlu. NASA iz toga zaključuje da je riječ upravo o ostacima japanske sonde, koji su padom stvorili manje, svježe kratere na površini.

Greška u izračunu

Ove sedmice, pak, i iz kompanije ispace je potvrđeno kako je njihova sonda pala na Mjesec, umjesto da se na njega kontrolisano spusti. Istraga je otkrila i razlog takvog raspleta situacije. Naime, u ključnim trenucima slijetanja, sonda je preletjela iznad velike litice, nakon čega je senzor visine "poludio" i davao pogrešna očitanja. Krivim izračunom visine od tla došlo je i do pogrešnog manevra, sonda je potrošila svo svoje gorivo, pa nekontrolirano pala na površinu Mjeseca s visine od oko 5 kilometara.

Tehnološki direktor ispacea, Ryo Ujiie, kaže kako je glavni problem bio u pogrešnim parametrima i drugim dijelovima softvera, koji je za njih izradila američka kompanija Draper. Međutim, dio krivice ide i samoj kontroli misije. Oni su, naime, promijenili izvorni plan leta i lokaciju slijetanja odabranu 2021. godine. Nekoliko mjeseci prije planiranog slijetanja na Mjesec odabrana je nova ciljana lokacija, upravo pored visoke litice, "kako bi se maksimizirale koristi misije".

Sigurno je da je i ta, relativno kasna odluka, uticala da misija završi neuspjehom. "Mogli smo imati šansu uspješno sletjeti na Mjesec da nismo promijenili mjesto slijetanja, ali to je tek hipoteza", izjavio je Ujiie, piše bug.hr

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()