Legendarna arkadna igra Pong obilježava pola stoljeća postojanja

Proizveo ju je legendarni Atari i lansirao 29. novembra 1972. godine kao arkadnu elektroničku igru

02.12.2022. 13:23
  • Podijeli:
Pong_ihrica_PrtSc-6389edac33900.webp Foto: PrtSc

Jednostavna arkadna igra u kojoj treba prebacivati "lopticu" s jedne strane ekrana na drugu, kao u pojednostavljenoj varijanti stolnog tenisa, pojavila se na tržištu prije 50 godina. Proizveo ju je legendarni Atari i lansirao 29. novembra 1972. godine kao arkadnu elektroničku igru.

Bila je to prva komercijalno uspješna računalna igra, a Atari ju je globalno proslavio iako je zapravo bila "posuđena" s igraće konzole Magnavox Odissey. No, mjesto u historiji joj je zacementirano i redovito se nalazi na svim povijesnim pregledima najboljih ili najpopularnijih videoigara u povijesti.

Od Nintenda do Applea

Ove sedmice, dakle, obilježava se pola stoljeća Ponga, a moglo bi se reći i pola stoljeća komercijalizacije igara kakve poznajemo. Pong je od tada dobio bezbroj varijanti na konzolama, računalima i svim mogućim uređajima, a danas u vijestima završi kada ga, primjerice, uspješno zaigraju umjetno uzgojene neuronske mreže načinjene od živih stanica – upravo to nedavno je uspjelo, američkom biotehnološkom startupu Cortical Labs.

Prema mišljenju mnogih, upravo je Pong najzaslužniji naslov koji je u globalnu orbitu lansirao velikana industrije, Nintendo, pa mu ta japanska kompanija može zahvaliti što danas uopće postoji. Isto tako, Pong je imao ključnu ulogu u historiji Applea, jer je Steve Wozniak upravo na njemu pokazao svoje vještine, složivši računalo koje vrti Pong na tada iznimno malenih 30-ak čipova.

Kasnije je taj njegov uradak završio u Atarijevim proizvodima, a bio je jedna od prvih komercijalnih suradnji njega i Stevea Jobsa.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()