Prvi sajam inovacija i novih tehnologija u Bosni i Hercegovini, krajem maja

Od robota do radionica za najmlađe - učestvuje više od 70 izlagača

25.05.2022. 13:26
  • Podijeli:
edin-skaljic-una-1.jpg

Prvi sajam inovacija i novih tehnologija u Bosni i Hercegovini biće organiziran u Sarajevu 28 i 29. maja ove godine.

Riječ je o  “Maker Faire” sajmu koji se od 2006. godine održava u najvećim gradovima svijeta, a u Sarajevu prvi put ovog proljeća i to u Centru “Skenderija” i na platou ispred Skenderije gdje će svoje inovacije  pokazati preko 70 izlagača.

Edin Škaljić, osnivač prvog laboratorija u BiH i u regionu za digitalnu fabrikaciju – "FabLab" , član američkog društva inženjera mehanike i udruženje “FabLab” organizatori su sajma.

On za UNU govori  kako je ovaj sajam pravi praznik za  mejker jer okuplja inovatore, naučnike, obrtnike, poduzetnike, proizvođače, umjetnike, dizajnere, inženjere, zanatlije i hobiste, ali i naučne klubove, tehno-parkove te cijele porodice, edukatore, djecu i omladinu – sve one radoznalog i kreativnog uma koji imaju ili žele steći vještine da nešto stvaraju, ali i da podijele svoje znanje s drugima.

“Imaćemo 75 izlagača iz različitih oblasti. Od univerziteta, te nezavisnih laboratorija koje će se predstaviti iz cijelog regiona, biće i 30 radionica za djecu od 14 do 18 godina, imamo individualne mejkere, tehnološke kompanije koje predstavljaju svoje proizvode”, rekao je Škaljić za UNU.

U Zagrebu prvi i zadnji put inovatori izlagali 2019. godine

Ističe  da  se ovaj sajam događa u preko 200 gradova, te da kod nas, do sada, nije bilo prilike.

“Zagreb je   nešto organizirao samo jednom 2019. godine, to je  bio malo manji sajam, ovo je puno veći za prvi put i namjeravamo to raditi i sljedeće godine. To radimo da bi ljudima pokazali nove stvari ,da vide šta se događa u nauci, tehnologiji, da  pokažemo projekte, da kod mladih pobudimo zanimanje za skend-nauke i da se tako ‘odlijepimo’ od naše političke svakodnevice”, objašnjava Škaljić.

Dodaje da će na sajmu  posjetioci vidjeti i robote, te poziva roditelje s djecom da dođu jer će biti i radionice za najmlađe, od 6 do 12 godina, a ima i naprednih radionica.

Škaljić je bio  menadžer pri Vojsci SAD u Evropi, angažiran na podršci operacijama, svakodnevnom životu, logistici, održavanju baznih kampova. 

“FabLab” istražuje od transformativne tehnologije do umjetne inteligencije

Udruženje "FabLab"  čiji je Škaljić osnivač je nezavisna, neprofitna, nevladina i nepolitička organizacija.

"FabLab" istražuje ključne transformativne tehnologije iz Industrije 4.0 i Industrije 5.0, s fokusom na aditivnu proizvodnju (AM), umjetnu inteligenciju (AI), 3D bioprinting, tehnologije proširene i virtualne stvarnosti (AR/VR) i osnove iz koncepata kružne ekonomije.

Izradili prvu 3D digitalnu ruku

Škaljić i njegov tim iz "FabLaba" izradio je prvu 3D digitalnu ruku i tako osigurao pristup svjetskoj zajednici volontera koji uz pomoć 3D printera, izradom jeftinih protetičkih pomagala, nastoje olakšati život osobama s invaliditetom.

“Iza mene je 20 godina iskustva prije nego što smo krenuli u priču sa "FabLabom" i Maker Fairom. Put je trajao kroz studiranje u inostranstvu, u Londonu, Tuzli, Sarajevu i Erlangenu. Radio sam u Njemačkoj, bio menadžer pri Vojsci SAD-a, gdje sam proveo desetak godina. Zapravo, bio sam na raznim pozicijama od vođe tima na raznim projektima inoviranja, do naprednih nekih stvari. Poslije toga osnivam svoju firmu i počinjem da se bavim intelektualnim vlasništvom, u smislu zaštite patenata za velike korporacije svjetske i individualne inovatore koji pokušavaju da monetiziraju svoju tehnologiju, odnosno inovaciju koja je izmišljena. To već radim nekih 10-tak godina.”, rekao je Škaljić.

Nešto između tehnologije i prava

“Dakle imamo zaštitu autorskih prava, žigove, industrijski dizajn i patente kao najveći nivo. Svaka država ima svoje patent ofise, a ja radim na svjetskom nivou. Da bi radili zaštitu morate položiti ispit, i tek onda možete zastupati klijente ispred ureda za zaštitu intelektualnog vlasništva”, kazao  je Škaljić.

Ističe da imaju dosta projekata, te da je jedan od projekata “Nebo”, ter da su dio jedne velike globalne mreže od 40-tak država koja radi na razvoju protetike za djecu, zato što djeca, kako objašnjava Škaljić, brzo prerastaju, a proteze su skupe i onda se pojavila ideja da se naprave privremene lagane proteze koje se lagano mogu mijenjati i koje su jeftinije.

“To je samo jedan od proizvoda, mi imamo dosta drugih  ideja koje razvijamo. Imamo i dosta edukacija od robotike, automatike, do kompjutera”, objašnjava Škaljić.

U svijetu već postoje restorani koji služe 3D  printano meso

Škaljić ističe da, za sada, još uvijek na tome ne rade, ali da ima pokušaja u svijetu.

“Mislim da su se već otvorili 3-4 restorana. KFC piletina je već napravljen tako.  U Izraelu već postoje dva restorana koja proizvode takvu vrstu mesa i imaju dozvolu za to, a na ljudima je hoće li to probati ili ne. Bill Gates je jednom rekao da će zapadni svijet prijeći na takve oblike ishrane, vrlo brzo, u narednih desetak godina.  Mi ne idemo u tom smjeru, radimo eksperimentalno na zaštiti životinja u  i primjeni nečega drugog u farmaceutskoj industriji”, kaže Škaljić.

Treninzi za studente i mlade

Dodaje da imaju često treninge za studente i da je u posljednjih godinu dana kroz njihove radionice prošlo 500, 600 ljudi.

“Interes postoji, želimo  razvijati ovu priču i mladima pokazati da se kvalitetan proizvod može napraviti i ovdje, jer imamo i elektroničke i druge laboratorije i možemo napraviti svoju elektroniku, kompletan novi proizvod”, objašnjava Škaljić.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()