Najveće razočarenje SP: Njemačka ispala u grupi

U utakmici punoj preokreta, neizvjesnosti i upornosti Panceri su savladali Kostariku, ali im je sudbinu zakucao Japan na drugom meču

01.12.2022. 21:55
Nemačka Kostarika-63890287d870e.webp Foto: AP Photo/Martin Meissner/Tanjug

Njemačka je završila nastup na Svjetskom prvenstvu u Kataru u grupi, nakon samo tri odigrane utakmice. Ostala je bez plasmana u nokaut fazu, ali je u posljednjoj utakmici, koja je odlučivala o njenoj sudbini, odigrala protiv Kostarike požrtvovano i disciplinovano, bar u drugom poluvremenu, i poslije preokreta slavila sa 4:2. Ali rasplet u grupi nije zavisio samo od Elfa

Panceri su do ovog ishoda došli svojom krivicom jer su loše počeli takmičenje, a na kraju im je sudbinu zakucao Japan kada je u 53. minutu poveo protiv Španije i prestigao ih na tabeli.

Počela je Njemačka napadački jer nije imala šta da izgubi, ali joj je svo vrijeme meča falila jedna doza samopouzdanja i čvrstine u igri. Već u osmom minutu je jedan Pancer pokušao da iskoristi kontru, ali kada je došao u kazneni prostor i naleteo na petoricu odbrambenih igrača Kostarike loptu nije dodao, nego je izgubio. Bio je to Musijala

Od 10. minuta favorit je vodio sa 1:0, golom Serža Gnabrija, što je ulilo nadu za moguć opstanak na Mundijalu, ali nije pokazalo sigurnost i bolji igru na kakvu smo od Pancera navikli. Bio je to dobar pogodak glavom posle centaršuta Musiale.

Napadala je Njemačka i imala priliku, ali i sve promašaje... A onda je Kostarika u 29. minutu prvi put pokušala da organizuje akciju i aktivira golmana Nojera. Međutim, završnica je izostala. Brajan Ovijedo je centrirao ka Džoelu Kempbelu, ali je ovaj pao trenutak pre nego što će i šutnuti loptu ka golu.

Sudija Stefani Frapar, koja je ušla u istoriju kao prva dama glavni arbitar na najvećoj smotri fudbala, produžila je prvi dio igre svega minut, u kojem je još jednu priliku imao Gnabri. Uputio je odličan šut ka golu Navasa, ali je lopta otišla tik od stative. U prvih 46 minuta Njemačka je imala sedam kornera i ni jednim nije zaprijetila.

Samo što su se vratili na teren fudbalere Njemačke je, za 10 minuta, polila dva puta "hladna voda", ali se nisu predavali.

Prvo su u 52. minutu dobili vijest da je na drugoj utakmicu u grupi Japan poveo protiv Španije (2:1) što je značilo da Panceri moraju da daju još sedam golova ako hoće dalje... A onda im je i Kostarika dala gol. Bio je to 58. minut kada je Teheda savladao golmana Nojera za izjednačenje 1:1 i nadu ekipe iz Srednje Amerike da možde da odu u narednu fazu Mundijala.

Panceri su i dalje napadali. Imali su tri šanse, a od toga dvije stative... Gnabri, Miler, Ridiger, Musiala svi su prijetili i malo im je falilo.

A onda je stigao novi šok. Tikosi su dali novi gol, napravili preokret i pali u trans zbog uvećanih šansi da budu drugoplasirana ekipa na tabeli. Od 70. minuta Kostarika je vodila 2:1 i u tom trenutku išla dalje.

Nijemci nisu prestajali da traće svoju šansu... Stigli su do gola u 73. minutu preko Kaija Haverca za izjednačenje 2:2. Ovaj gol je srušio snove Kostarike, a otvorio vrata Španiji da ide dalje.

Sljedeći napad Pancera spasio je golman Kostarike Navas kada je odbranio, činilo se stopostotni, gol Filkruga.

Njemačka disciplina i upornost su se isplatili u 85. minutu kada je novi pogodak dao Haverc. Panceri su od tog trenutka zavisili od Furije i njenog bar jednog gola.

U prvom minutu nadoknade, koja je produžena deset minuta, još jedan gol dao je Filkrug - 4:2. Ali Španija nije "poentirala" protiv Japana i Njemačka je morala da pakuje kofere.

Mundijalske rezultate, raspored i trenutni plasman možete pronaći ovdje.