U BiH 28 posto škola bez interneta

USAID-ova analiza je pokazala da je pandemija virusa korona dodatno ukazala na potrebu za ubrzanom digitalnom transformacijom u svim industrijama

24.05.2023. 13:17
  • Podijeli:
tehnologija_robot_vjestacka inteligencija-6468dd0eedd43.webp Foto: Pixabay

Razvoj digitalne ekonomije u BiH ograničen je kontinuirano niskim nivoom usvajanja tehnologije i digitalizacije u javnom i privatnom sektoru, kao i visokom stopom emigracije, rečeno je u Sarajevu na predstavljanju rezultata USAID-ove Analize digitalnog ekosistema BiH.

"Uprkos značajnom rastu industrije informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT), u domaćoj ekonomiji ne koriste se dovoljno nove tehnologije i inovacije za povećanje konkurentnosti poslovnih subjekata", ističe se u analizi i dodaje da škole i programi kompanija za obuku radnika ne proizvode dovoljno kvalifikovanih IT radnika da bi zadovoljili stalni porast potražnje.

USAID-ova analiza je pokazala da je pandemija virusa korona dodatno ukazala na potrebu za ubrzanom digitalnom transformacijom u svim industrijama, a opravdano se smatra da je digitalizacija poslovanja pokretač promjena ponašanja poslovnih subjekata i potrošača, kao i da pruža nove mogućnosti za rast.

"BiH je neto izvoznik talentovanog kadra, prevashodno zbog liderstva privatnih IT kompanija i nekih visokoškolskih ustanova u obrazovanju radne snage, što IT kompanijama omogućava u BiH da nađu svoje mjesto na međunarodnim tržištima IT usluga", istaknuto je na konferenciji o digitalizaciji i inovacijama u BiH, na kojoj je predstavljena ova analiza. U analizi je ukazano da prepreke široj primjeni digitalnih finansijskih usluga u BiH uključuju njenu složenu topografiju, rasprostranjenost tradicionalnih društvenih i finansijskih struktura koje zavise od mreža zasnovanih na zajednicama i gotovini, nisko povjerenje u digitalne platforme, nizak nivo digitalne pismenosti i nizak nivo finansijske inkluzije.

Vršilac dužnosti direktora Misije USAID u BiH Robert Lopez rekao je da digitalizacija ima potencijal da donese značajno bolji život u zemlji, te dodao da u današnjem svijetu brzih promjena, tehnologija ima moć da mijenja industrije, društva i ekonomije. Prema njegovim riječima, USAID-ov izvještaj o digitalnom ekosistemu u BiH opisuje način korištenja digitalnih sistema, ali i način njihovog mogućeg jačanja kako bi unaprijedili upravljanje, privredu i društvenu inkluziju.

Šef Odsjeka za informaciono društvo Ministarstva komunikacija i transporta BiH Irida Varatanović rekla je da je ovo ministarstvo pokrenulo različite inicijative za donošenje zakonskih i strateških akata u vezi sa komunikacijom i informacionim društvom.

"Analiza digitalnog ekosistema BiH sprovedena je u periodu od decembra 2021. do juna 2022. godine i prikazuje jedinstvene prilike za razvoj, kao i potencijalne rizike u digitalnom sistemu BiH", saopšteno je iz USAID-a, pišu Nezavisne.

Osim toga, analiza je obuhvatila širok spektar tema u okviru tri stuba digitalizacije, stanje digitalne infrastrukture, prava i upravljanje digitalnim društvom, te digitalnu ekonomiju, a na događaju će biti predstavljeni i najvažniji zaključci iz svakog analiziranog elementa.

Općenito je nizak nivo medijske pismenosti, što znači da građani nemaju znanje potrebno za ispravnu analizu informacija koje im se nude putem interneta.

Uz to, 28 posto škola u BiH nema pristup internetu.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()