Stručnjaci za UNU: Rast cijene struje u BiH neminovan!

Nova godina, “nova nafaka” za elektroprivrede u BiH

08.11.2022. 12:07
  • Podijeli:
struja_anadolija 2.jpg Foto: Anadolija

Električna energija u ovoj godini neće poskupjeti za domaćinstva, ali, prema mišljenju stručnjaka, veća cijena je neminovna u idućoj godini, jer su tržišne cijene energenata sve veće.

Ipak, cijena za domaćinstva, i u tom slučaju, bila bi veća tek nekoliko procenata, dok se za privredu može očekivati znatno veći rast.

Iz elektroprivreda u Bosni i Hercegovini već mjesecima tvrde da do poskupljenja struje neće doći u ovoj godini, iako za to ima osnova.

Stručnjaci ocjenjuju da je rast cijena struje neminovan, ali i tržišno opravdan, te da postoji opcija “blok tarife” koja bi omogućila da se cijene povećaju samo za one potrošače kod kojih distributeri primijete nagli skok potrošnje.

Aner Jerlagić, stručnjak za energetiku za portal UNA kaže da bi generalno došlo do poskupljenja električne energije potrebno da  elektroprivrede ili regulatori u entitetima, da pokrenu “tarifne postupke”.

“Kroz taj tarifni postupak treba da se uobzire svi troškovi koji su nastali za određene elektroprivrede, da to regulatori uzmu u obzir i da onda pod tim okolnostima dozvole poskupljenje električne energije. Ovdje govorimo za poskupljenje električne energije za domaćinstva, jer su ona, da kažemo, pod tom javnom uslugom. Ono što je komercijalno, to je tržišno i tu se ne moraju provoditi posebni postupci, ali kada su u pitanju domaćinstva, tu se uvijek provodi poseban postupak i to ne može bez regulatora. Tako da mislim, da do kraja godine neće doći do promjena, a hoće li biti početkom naredne godine poskupljenja, teško je sad pretpostaviti”, kaže Jerlagić.

Ističe da je moguće da bude ugrožen elektroenergetski sistem u BiH, posebno u pojedinim sredinama.

“Ako bude prevelika potrošnja, može se desiti da i sam elektroenergetski sistem bude ugrožen, neki parcijalni transformatori i neke manje trafo-stanice, a hoće li cijeli energetski sistem biti ugrožen, teško je prognozirati, jer ne znamo koji će nivo potrošnje biti”, objašnjava Jerlagić.

Da li je rješenje redukcija!?

Kaže da mogućnost redukcije uvijek postoji i procjena je stručnjaka, hoće li na takav način braniti sistem od eventualnih ispada ili raspada elektroenergetskog sistema.

“Redukcija se koristi kad se već primijeti da se ni cijenama ni ‘blok tarifom’, u slučaju prevelikog povećanja potrošnje, ne može sačuvati sistem, onda se pribjegava redukcijama da bi se na neki način sistem sačuvao od raspada. Nadam se, i vjerujem da neće biti potrebe za redukcijama, ali ako se građani odluče da se isključivo griju električnom energijom, onda je upitno hoće li to sam sistem moći izdržati”, ističe Jerlagić.

Sistem “blok tarife” neminovan

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar iz Banjaluke za portal UNA kaže da je situacija za električnom energijom u BiH, za razliku od mnogih zemalja u okruženju, dosta dobra.

“Kad to kažem mislim na činjenicu gubitka mnogih industrijskih kapaciteta u BiH koji su ugašeni. Proizvodnja  električne energije koja je bila kreirana i dalje postoji. Što se tiče situacije koja je prisutna u  Evropi s energentima otkako je krenuo  rat u Ukrajini, bilo je dosta diskusije o tome kako će građani proći u svjetlu izvoza struje po mnogo većoj cijeni, tako da je moj utisak da je trenutno stanje stabilno i nema najava za poskupljenje”, ističe Pavlović.

Dodaje da imamo i novu situaciju, a to je zima, koja zbog poskupljenja drugih  energenata (cijepanog drveta, peleta, plina...) koja će mnoge okrenuti korištenju električne energije, a ona nije planirana.

“Sistem zgrada koje su imale svoje kotlovnice na pelet, sad ljudi prelaze na struju, tako da je situacija takva, da je moguće napraviti dvije stvari, da elektrodistribucije pristupe nečemu što se zove blok tarifa ili da povećaju cijenu električne energije svima.

Pristupiti opciji ‘blok tarifa’ u prijevodu znači da u  okviru vaše potrošnje koja je registrirana unazad godinu dana, počnete da trošite mnogo više nego što ste trošili, onda će sistem da vas prebaci u kategoriju veće cijene električne energije, jer vi niste ostali u vašem okviru u kojem ste funkcionirali prethodno.

U tom slučaju, kada se primjeni ta blok tarifa, onda se  za tu potrošnja koja izlazi iz okvira povećava cijena. Ono što je sigurno da će poskupljenje po tom osnovu nastupiti iz tehničkog razloga, jer je problemu transmisija između različitih nivoa distribucije, od velikih gradova, pa preko opština, trafo-stanice ne mogu izdržati i onda će rasti cijene, jer će biti dodatnog posla na mrežama. To poskupljenje se zove mrežarina i ona stalno raste i već je veća od  cijene potrošene električne energije”, kaže Pavlović

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()